Föreningens historia

Inför jul påbörjade föreningen en sammanställning av föreningens historia som beskriver föreningens bakgrund och verksamhet samt vad föreningen har åstadkommit under åren. Sammanställningen tas fram med hjälp av föreningens tidigare VD:ar, styrelsemedlemmar och andra nyckelpersoner. Framöver kommer denna att finnas att läsa på föreningens hemsida.

Senaste inlägg

Visa alla

Torsdagsseminariumsserien

Välkomna till Skolan för arkitektur och samhällsbyggnads torsdagsseminariumsserie! Under rådande pandemi sker seminarierna digitalt. Torsdagsseminariet är en öppen föreläsningsserie från Skolan för ar

Debattartikel: Vi behöver fler lärare

Johan Silfwerbrand, professor och lärare vid byggvetenskap inom Skolan för arkitektur och samhällsbyggnad (ABE) skriver följande i sin debattartikel: Vi behöver fler lärare. "Pandemin håller fortfaran