top of page

Vi går mot ljusare tider!

Våren är här och vi går mot ljusare tider. På Samhällsbyggnadslänken längtar vi, precis som alla andra till att återgå till våra vanliga aktiviteter tillsammans med skolan, våra medlemmar och studenterna. Trots det annorlunda läget fortsätter föreningen sin verksamhet. I de flesta fall sker detta digitalt. Under våren har vi genomfört inriktningsvalinformation för Samhällsbyggnad åk 2, masterinformation för Energi och miljö samt mingel mellan studenter och företag för sommarpraktik. Under hela våren har vi också tillsammans med studenter drivit kampanjen Framtidsbyggarna eller Gymnasiekampanjen som vi ibland brukar kalla den, med syftet att locka gymnasieelever att söka till KTH och de program som skolan för arkitektur och samhällsbyggnad (ABE-skolan) har att erbjuda. Kampanjen finns på www.framtidsbyggarna.se eller på instagram @framtidsbyggarna Styrelsen planerar för ökad samverkan längre fram både mellan branschen och KTH men också mellan studenter på de olika utbildningsprogrammen. Under våren kommer vi traditionsenligt arrangera ett antal lunchföreläsningar tillsammans med våra medlemmar, mer information om det längre ned i detta mail. Planering för Samhällsbyggnadslänkens Dag under mottagningen är också i full gång. Ta gärna kontakt med oss om ni har något spännande ni vill visa upp eller berätta för studenterna om. Med vänlig hälsning, Samhällsbyggnadslänken vid KTH Rikard Espling, VD och Joanna Messmer, Projektledning/administration

Comments


bottom of page